Z ostatniej chwili

Palenie konopi a pamięć

wpływ marihuany na pamięćJeszcze niedawno badacze uważali, że palenie marihuany wpływa negatywnie na cały organizm człowieka. Przestrzegali zatem przed owym wpływem i wskazywali, że działa ona negatywnie na przykład na pamięć krótkotrwałą. Jak się jednak okazuje, nie wszystkie jej odmiany wykazują takie działanie. Dlaczego? Na razie nic nie jest pewne, jednak badacze mają kilka poszlak. Czy to znaczy, że nadchodzi rewolucja w medycynie?

Jeśli chodzi o konopie, niezwykle istotny jest stosunek dwóch znajdujących się w niej składników, które w poszczególnych odmianach mogą występować bądź w mniejszej, bądź też w większej ilości. Jeśli w danym gatunku dominuje kanabidiol, człowiek nie ma tak naprawdę czego się obawiać. Przeprowadzono bowiem odpowiednie badania, z których jasno wynika, że nie ma on żadnego negatywnego wpływu na ciało człowieka – a w szczególności (bo właśnie pod takim kątem prowadzone były badania) na jego pamięć. Który składnik jest zatem tak zgubny dla naszego organizmu i zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego? To tetrahydrokannabinol (THC), który z jednej strony odpowiada za pojawiające się po wypaleniu konopi stany euforyczne (na przykład napady śmiechu), jednak z drugiej strony przyczynia się też do wystąpienia stanów lękowych i wpływa negatywnie na pamięć krótkotrwałą. Zdaje się zatem, że najniebezpieczniejsza jest odmiana konopi o nazwie skun. To w niej właśnie znajduje się największa ilość niebezpiecznego tetrahydrokannabinolu.

Niestety, przemysł narkotykowy stale się rozwija, co skutkuje pojawianiem się coraz groźniejszych mieszanek, zawierających znacznie większą ilość THC, niż dotychczas. Chodzi przede wszystkim o zwiększenie doznań euforycznych, które są poszukiwane przez większość zażywających. Jednakże skutki uboczne mogą być bardzo złe. Dzięki przeprowadzonym badaniom odkryto jednak kanabidiol – a to nie lada sukces. Uważa się, że może on zrewolucjonizować leczenie niektórych schorzeń związanych z kłopotami z pamięcią. Przede wszystkim zaś badacze apelują, aby nałogowi palacze przynajmniej przestawili się na te odmiany konopi, które zawierają mniej THC lub też więcej kanabidiolu, który go neutralizuje. Dzięki temu mogą uniknąć przykrych dolegliwości – jak się uważa nie tylko związanych z problemami z pamięcią, lecz (choć nie jest to w stu procentach potwierdzone) także i problemów natury psychologicznej, w tym na przykład schizofrenii.

O portalu

logo-footer

Mam Boon 2Time - otwieramy oczy

Portal popularnonaukowy łamiący stereotypy. Zachęcamy do częstych odwiedzin.

Pozdrawiamy

Zespół Mam Boon 2Time

Często czytane

Kontakt
Fakty i mity dotyczące marihuany
Marihuana i tłuszcz rybi w leczeniu chorych na raka

Świeże newsy branżowe

Czekoladowe batoniki zbożowe z masłem orzechowym na bazie konopi indyjskich
Wosk z marihuany: Wszystko, co musisz wiedzieć
Łatwe krówki z dodatkiem konopi - Niewiarygodnie pyszne!
© Wszelkie prawa zastrzeżone dla mamboon2time.pl - nasiona marihuany